Бібліотека ім. Марка Вовчка - Спас: медовий, яблучний, горіховий
П`ятниця, 24.02.2017, 08:52

Бібліотека-філія №13 імені Марка Вовчка


Меню сайту

 

 

 

Категорії
Главная [0]Форма входу


Календар
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всего ответов: 421


Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Пошук

Осталось...


Grad On Top Of The World With Laptop Online Education
  
Спас: медовий, яблучний, горіховий
Спас - свято Преображення Господня, християнське свято, присвячене згадці про Преображення Ісуса Христа. Святкується 19 серпня православними та гре­ко-католиками і 6 серпня римо-католиками. У Право­славній Церкві - Господське двонадесяте свято, відоме також за назвою Яблучний Спас. Усі три синоптичних Євангелія містять подібні описи Перетворення Господня. Матвій Незабаром після то­го, як Спаситель відкрив учням, що Йому слід постраж­дати, бути вбитим і на третій день воскреснути, Він за­вів трьох апостолів - Петра, Якова й Івана на гору Фа­вор і преобразився перед ними: обличчя Його просяя­ло, як сонце, одяг зробився білим, як сніг. Преобра­ження Христове супроводжувалося з'явою старозавіт­них пророків Мойсея й Ілії, які говорили з Ісусом про Його близький відхід. Усіх їх осінила світла хмарина, і з неї почувся голос: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся!». Святкуванням Преображення Церква сповідує по­єднання у Христі двох начал - людського і Божого. Пре­ображення є поява Сина при свідченні Отця в Духові Святому, тобто одкровення всіх іпостасей Святої
Трійці. Свято Преображення Господнього існувало вже в IV ст., про що свідчать повчання і слова Єфрема Сіріна й Іоанна Золотоустого. Мати Костянтина Великого, свята рівноапостольна Єлена, побудувала на горі Фавор храм на честь Преображення, зруйнований у XII ст. Салах-ад-діном. Святкування Преображення триває 9 днів, з 5 (18) по 13 (26) серпня. У це свято за древнім церковним звичаєм відбувається освячення перших плодів (злаки, виноград чи яблука). Тому в народі цей день називають другим, або яблучним спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі (звідки запозичено наш Устав) саме в ту пору дозрівав виноград, який, власне, і прийнято освячувати в цей день. За народним звичаєм, до Спас не їли яблук. З святом Спас пов'язані різні обжинкові обряди: святять у церкві обжинкові вінки, з незжатих на ниві кількох стеблинок жита зав'язують «Спасову бороду». До церкви несли святити квіти, мак, вірячи, що обсипання свяченим маком перешкоджає ходити до хліва відьмам, а до дому - ходячим покійникам. Після посвяти квіти й голівки маку кладуть за Іконами, де вони зберігаються до весни. Весною мак розсівають по - городі, а сухі квіти на Благовіщення вплітали до своїх кіс, - «щоб не випадало з голови волосся». На Спас поминають померлих. В Україні святкують Спаса в серпні. 14 серпня – медовий спас або Маковея. 19 серпня - яблучний. 29 серпня – горіховий. 14 серпня на Перший Спас, за звичаєм, у церквах святили воду і букети з колосків, польових квітів і головок маку. Яблучний спас завжди відзначали в народі з великою урочистістю, недаремно його називали Великим Спасом, святом врожаю. У цей день 19 серпня в церквах освячували фрукти, овочі, мед і квіти. Особливо чекали, коли освятять яблука, так до цього дня є їх було заборонено. Третій Спас - горіховий, отримав таку назву, бо до цього часу дозрівали горіхи.
В українській народній обрядовості особливо відчувається радість селянина від плодів своєї діяльності. На Спаса літо зустрічається з осінню, і природа надзвичайно щедро показує свою красу і багатство. У цей день в церкві святять яблука, груші, мед, калачі з борошна нового врожаю. На це свято люди пригощаються фруктами, медом, відварами цілющих трав та квітів.